La Liga’dan tarihi karar! Artık Pazartesi günü maç yok

İspanya’da 1. ve 2. futbol liglerinin bağlı olduğu La Liga ile İspanya Futbol Federasyonunu karşı karşıya getiren maç günleri tartışması son buldu. Verilen karara göre bundan sonra La Liga’da pazar günleri maç oynanmayacak. Maçların cuma günü oynanması için La Liga’nın 15 milyon euro depozito yatırması gerekiyor. İspanya’da 1. ve 2. futbol liglerinin bağlı olduğu La […]
FUTBOL - 10 Ağustos 2019 13:56 A A

İspanya’da 1. ve 2. futbol liglerinin bağlı olduğu La Liga ile İspanya Futbol Federasyonunu karşı karşıya getiren maç günleri tartışması son buldu. Verilen karara göre bundan sonra La Liga’da pazar günleri maç oynanmayacak. Maçların cuma günü oynanması için La Liga’nın 15 milyon euro depozito yatırması gerekiyor.

İspanya’da 1. ve 2. futbol liglerinin bağlı olduğu La Liga kurumu ile İspanya Futbol Federasyonunu (RFEF) karşı karşıya getiren maç günleri tartışmasında mahkemeden karar çıktı.

RFEF’nin bünyesindeki maç kurulu hakiminin “cuma ve pazartesi günleri maç oynanamaz” kararına La Liga’nın yaptığı itirazı değerlendiren Madrid 2 numaralı ticari mahkemesi, maçların pazartesi değil ama cuma günleri oynanabileceğini açıkladı.

15 MİLYON EUROLUK ŞART

Mahkeme hakimi Andres Sanchez Magro, maçların cuma günü oynanabilmesi için La Liga’nın 15 milyon euroluk depozito yatırmasını da şart koydu.

RFEF’in kararını geçici olarak durdurma kararı alan mahkeme hakimi, maç saatleri konusunda RFEF ve La Liga arasında “koordinasyon ve anlaşmaya ihtiyaç olduğuna” kanaat getirdi.

“ÇOK MUTLUYUM, PAZARTESİ MAÇ YOK”

Öte yandan RFEF Başkanı Luis Rubiales, mahkeme kararının ardından Twitter hesabından attığı mesajda, “Çok mutluyum. Taraftarların arzusu yerine getirildi. Pazartesi maç yok. Cuma günü ise 15 milyon euro ödenirse var. Herkese teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

LA LIGA DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ

La Liga Başkanı Javier Tebas ise mahkeme kararını “gerçeklerin göz ardı edilmesi ve İspanyol futbolunun esir alınması” olarak değerlendirdi.

La Liga ayrıca yazılı bir açıklama yaparak, mahkeme kararı için “çelişkiler doğuruyor ve işin özünden uzaklaşıp talep edilmeyen şeylere çözüm içeriyor” eleştirisinde bulundu. La Liga, maç canlı yayın haklarıyla ilgili imzaladığı sözleşmelerden dolayı lig maçlarının cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi günleri oynanmasında ısrar ediyor.

MAÇ TAKVİMİ DEĞİŞECEK

Mahkeme kararından sonra La Liga’da 2019-2020 sezonunun 16 Ağustos’ta Athletic Bilbao-Barcelona maçı ile başlaması kesinleşirken, daha önceden 19 Ağustos Pazartesi günü olarak açıklanan Mallorca-Eibar ve Real Betis-Valladolid maçlarının tarihlerinin değiştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

Bu haber 149 kez okundu.
FUTBOL - 13:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.