E-Spor tutkunları bu turnuvada buluştu

TESFED BAŞKANI ÖZDEMİR: LİSANSLI SPORCU SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR Lisanslı sporcu sayılarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Türkiye …
DİĞER - 19 Haziran 2020 00:05 A A

TESFED BAŞKANI ÖZDEMİR: LİSANSLI SPORCU SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Lisanslı sporcu sayılarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir, “İyi bir noktadayız. E-Spor farkındalığı her geçen gün artıyor. Federasyon olarak bu tip etkinlikleri önemsiyoruz. Doğurgan bir spor dalı olduğumuzu söyleyebilirim. Lisanslı sporcu sayımız gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde bu alanda oldukça yetenekli sporcularımız var. Türkiye’yi E-Spor alanında dünyada iyi bir noktaya taşımayı kendimize görev edindik” şeklinde konuştu.

RAKAMLARLA E-SPOR
Türkiye’de yaklaşık 32 milyon PC/Mobil/Konsol oyuncusu bulunuyor. 3.4 milyon kişi ise aktif E-Spor izleyicisi konumunda. Ülkemizdeki oyun pazarının büyüklüğü yaklaşık 774 milyon TL. Türkiye’deki oyuncu profilinin yüzde 69’u 15-20 yaş aralığında. Yüzde 22’si 21-25, yüzde 9’u ise 26-34 yaş grupları arasında yer alıyor. E-Spor’un dünyadaki pazar büyüklüğü ise 906 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. 2021’de bu rakamın 1,68 milyar dolar seviyelerine çıkacağı öngörülüyor. Şu anda 45’ten fazla ülkede ulusal E-Spor federasyonu mevcut. 2022 Asya Oyunları’nda madalya branşı olacak olan E-Spor pazarının küresel büyümesinin aralıksız süreceği ifade ediliyor.

İşte espor’da en çok kazandıran oyunlar

Bu haber 19 kez okundu.
DİĞER - 00:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.